A selection of productivity app icons

Produktywność

Siedem naprawdę przydatnych aplikacji zwiększających produktywność

Z pomocą przydatnych aplikacji zrobisz więcej mniejszym nakładem czasu — niezależnie od tego, czy opracowujesz nowe koncepcje, wykonujesz obliczenia czy najzwyczajniej usiłujesz się skupić. W poniższym artykule Craig Grannell opisuje siedem z najlepszych aplikacji mobilnych, które pomogą ci pracować wydajniej

 

1. MindNode 5

Kafelek aplikacji MindNode

Mapy myśli to doskonały sposób na wizualizację pomysłów. Zaczynasz burzę mózgów od centralnej koncepcji, co często prowadzi cię w zaskakujących, fascynujących kierunkach. Problem w tym, że później trzeba to wszystko uporządkować i zredagować.

Bezkompromisowość i nieelastyczność papieru czynią to zadanie niezwykle trudnym. Cyfrowe mapy myśli w aplikacji MindNode umożliwiają edytowanie wszystkich koncepcji i łączących je węzłów oraz uzupełnienie ich o obrazy i notatki. Dostępna jest nawet opcja szybkiego wprowadzania, dzięki której za jednym dotknięciem ekranu przekształcisz listę elementów w mapę myśli. Jeśli korzystasz z telefonu z Androidem, wypróbuj podobną aplikację Mindly.
iOS

 

2. BFT (Bear Focus Timer)

Kafelek aplikacji BFT

Ta aplikacja ma za zadanie pomóc ci się skupić, gdy musisz szybko wykonać jakieś zadanie — i się przy tym nie wypalić. Opiera się na podstawowych założeniach techniki Pomodoro (metody zarządzania czasem polegającej na rozbiciu czasu pracy na części) i dzieli twój dzień na zdefiniowane przez ciebie cykle pracy i przerw.

Odliczanie czasu rozpoczyna się z chwilą odłożenia telefonu ekranem do dołu — ta sztuczka psychologiczna zapewnia, że urządzenie nie będzie cię rozpraszać, a dodatkowo wizualnie sygnalizuje, że jesteś w trybie pracy. Aby dodatkowo cię zmotywować, niedźwiedź na ekranie krzywi się, gdy podnosisz telefon, zamiast skupiać się na zadaniu.
Android/iOS

 

3. Soulver

Kafelek aplikacji Soulver

Wiele osób ma w pracy do czynienia z liczbami. Powszechnie dostępne narzędzia często jednak okazują się nieodpowiednie — w kalkulatorach brakuje kontekstu, zaś arkusze kalkulacyjne są zbyt skomplikowane. Aplikacja Soulver to lepszy sposób na zabawę liczbami: prosty notatnik, który zna się na matematyce.

Spisujesz sumy, które musisz zliczyć, wykorzystując połączenie nagłówków, liczb i notatek kontekstowych. Soulver sprytnie wylicza sumę dla każdego wiersza. Uzyskane odpowiedzi można następnie wykorzystać na kolejnych etapach obliczeń. Co więcej, gdy zmienią się dane w poszczególnych wierszach, aktualizowane są wszystkie wyniki.

Soulver to potężne, acz intuicyjne narzędzie do tworzenia aktualizowanych na bieżąco, dynamicznych dokumentów opartych na liczbach. Na każdym etapie możesz wyeksportować wyniki swojej pracy i udostępnić je współpracownikom.
iOS

 

4. Scanbot

Kafelek aplikacji Scanbot

Choć póki co era w pełni cyfrowych biur pozostaje niestety w sferze marzeń, z aplikacją Scanbot u boku przynajmniej uszczuplisz stos rachunków i dokumentów piętrzących się na biurku. Za jednym dotknięciem ekranu aplikacja tworzy wysokiej jakości skany, a dodatkowo automatycznie przycina i odpowiednio optymalizuje obrazy.

Skanowane dokumenty można przesłać i udostępnić w wielu usługach. W wersji Pro są dostępne dodatkowe, przydatne funkcje, w tym możliwość edytowania i podpisywania plików PDF, wyodrębnianie i przeszukiwanie tekstu oraz zautomatyzowane szybkie akcje, które umożliwiają wybranie numeru telefonu i wyszukiwanie informacji w Internecie na podstawie treści zeskanowanego dokumentu.
Android/iOS

 

5. Noted

Kafelek aplikacji Noted

Sprawozdania ze spotkań i konferencji wprawdzie dostarczają informacji o omawianych tematach, ale brakuje w nich kontekstu. Aplikacja Noted to z założenia połączenie notatnika i dyktafonu. Wystarczy jedno stuknięcie ekranu, by przejść do konkretnego fragmentu nagrania.

Jest to możliwe dzięki umieszczeniu znaczników czasu przy tekście lub obrazach dołączonych do dokumentu. Przeglądając notatki po zakończeniu wydarzenia, wystarczy dotknąć znacznika czasu, by przejść do odpowiedniego fragmentu i odsłuchać wypowiedź.
iOS

 

6. HabitHub

Kafelek aplikacji HabitHub

Masz już kalendarz i planner, za pomocą których organizujesz sobie zadania zawodowe. Wydajność to jednak nie tylko cele bezpośrednio związane z pracą — to także świetne samopoczucie i dobre nawyki. Aplikacja HabitHub służy właśnie do śledzenia tych aspektów życia prywatnego.

Wprowadzasz nawyki za pomocą elastycznej opcji planowania i starasz się dotrzymywać swoich postanowień dzień za dniem, przez jak najdłuższy okres, na nowo kształtując wzorce w swoim mózgu. Aplikacja świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które często zapominają o przerwach w pracy lub którym przyda się dodatkowa zachęta, by wybrać się na siłownię. Na system iOS jest dostępna podobna aplikacja — Streaks.
Android

 

7. Workflow

Kafelek aplikacji Workflow

Nie musisz tracić czasu na wykonywanie standardowych zadań na smartfonie — aplikacja Workflow umożliwia wywoływanie serii złożonych działań za dotknięciem przycisku. W galerii znajdziesz wiele darmowych procesów, takich jak wysłanie przypomnienia w chwili przybycia do pracy, szybkie wybieranie numeru partnera biznesowego lub znalezienie najszybszej drogi do domu ze spotkania z klientem.

Zapisane procesy można uruchomić z poziomu ekranu głównego lub widoku danego dnia. Jeśli procesy dostępne w galerii nie spełniają twoich potrzeb, za pomocą interfejsu aplikacji z funkcją przeciągania i upuszczania z łatwością stworzysz własne.
iOS

 


Craig Grannell to brytyjski dziennikarz, który regularnie pisuje między innymi do takich magazynów technologicznych jak Stuff i TechRadar.