Chmura połączona przewodowo

Produktywność

Dlaczego technologia 5G zmieni sposób, w jaki pracujemy

Superszybka, bezprzewodowa łączność szerokopasmowa jest już na horyzoncie, zapewniając wszystkim możliwość wydajnej pracy w dowolnym miejscu i czasie. James Day przedstawia początek nowej ery dla cyfrowych nomadów i odkrywa, co będą oferować sieci 5G — od natychmiastowej łączności po szybsze wprowadzenie sztucznej inteligencji opartej na chmurze

 

W Australii rozpoczęto niedawno testy pierwszej na świecie publicznej sieci 5G, która — jak przystało na ten kontynent — odwraca wszystko do góry nogami, eliminując podobno konieczność układania podziemnych kabli na potrzeby tej gigabitowej bezprzewodowej łączności szerokopasmowej.

W zasadzie standard 5G jest nie tyle faktyczną technologią, co zbiorczą nazwą marketingową określającą prędkości łączy internetowych następnej generacji, uzyskiwane za pośrednictwem sieci komórkowych, satelitów, linii energetycznych lub zmodernizowanych istniejących kabli podziemnych.

Według źródeł GSMA Intelligence(1) w ciągu najbliższych trzech lat można spodziewać się jego komercyjnej premiery w Ameryce Północnej oraz na głównych rynkach w Europie i regionie Azji i Pacyfiku, a do roku 2019 także ekspansji nowych urządzeń przystosowanych do standardu 5G, w tym m.in. smartfonów.

Oczywiste jest, że stabilna i szybka łączność nabierze kluczowego znaczenia w miarę zwiększania naszej zależności od pracy zdalnej — do 2020 r. połowa populacji w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych będzie pracować zdalnie(2)(3). Dodajmy do tego zapotrzebowanie na urządzenia w technologii Internetu rzeczy (IoT) i sztuczną inteligencję (AI).

Zostawmy jednak sieci, aby same poradziły sobie z tym problemem, i skupmy się na tym, co będziemy mogli robić lepiej i szybciej dzięki technologii 5G.

1. Lepsza komunikacja biznesowa

Zastanówmy się, w jaki sposób komunikujemy się w celach służbowych. Połączenia telefoniczne, rozmowy wideo, wiadomości e-mail, komunikatory dla przedsiębiorstw, aplikacje zdalnego dostępu i systemy zarządzania treścią — wszystko to jest niezbędne do uzyskania wydajności i rentowności oraz odniesienia sukcesu.

Teraz pomyślmy o problemach, które mogą wstrzymywać postęp, jeśli nie ma się dostępu do szybkiego i niezawodnego połączenia: słaby zasięg sieci, zanikanie sygnału w trakcie połączenia, niestabilność i niska rozdzielczość wideo oraz brak przepustowości do logowania się, pobierania i reagowania.

Udoskonalona szerokopasmowa łączność komórkowa, dzięki szybszemu połączeniu 5G i większemu zasięgowi, obiecuje wyeliminować te problemy, na przykład umożliwiając transmisję filmów o wysokiej rozdzielczości, dźwięku oraz obrazów z bardzo małym opóźnieniem (opóźnienie przed rozpoczęciem przesyłania danych, zgodnie z zaleceniem dla danego transferu).

„Większość operatorów telefonii komórkowej na całym świecie sugeruje, że udoskonalona szerokopasmowa łączność komórkowa będzie główną propozycją dla klientów we wczesnych wdrożeniach 5G” — powiedziała Dennisa Nichiforov-Chuang, starszy analityk w GSMA Intelligence.

Jeśli pracujesz w środowisku opartym na współdziałaniu, gdy jesteś z dala od biura (o ile je posiadasz) lub działasz w stałym kontakcie z klientami i współpracownikami, natychmiastowa komunikacja w porównaniu z obecnymi opóźnieniami sprawi, że poczujesz się, jakbyś nagle mógł odetchnąć pełną piersią.

2. Inteligentniejsza sztuczna inteligencja

Pomyśl o możliwościach oszczędzania czasu, jakie oferują pracownikom w podróży cyfrowi asystenci aktywowani głosem. Mogą na przykład komponować wiadomości tekstowe i e-mail, tworzyć przypomnienia i listy rzeczy do zrobienia lub zajmować się zadaniami zapisanymi w kalendarzu.

Oczekuje się, że sieci 5G w połączeniu ze sztuczną inteligencją w chmurze pomogą maszynom szybciej się uczyć i kontekstowo rozumieć język — bo chociaż zaczynamy powszechnie korzystać z asystentów, takich jak Alexa, Siri, Asystent Google i Cortana, powstrzymuje nas błędne interpretowanie poleceń.

Prognozuje się, że do roku 2020(4) 50 procent wszystkich wyszukiwań będzie odbywać się poprzez polecenia głosowe, a w przypadku około 30 procent w ogóle nie będzie wykorzystywany ekran(5). Dzięki łączności 5G uzyskanie dostępu do potrzebnych informacji staje się szybsze i coraz bardziej niezawodne, a ponadto znacznie zwiększą się możliwości usług opartych na sztucznej inteligencji.

Głównym tego przykładem są usługi konwersji tekstu na mowę oferowane np. przez firmy Amazon, Google i Nvidia. Wyobraźmy sobie, że system czyta na głos dokument w formacie PDF tak jak podcast albo odczytuje uwagi do prezentacji przywoływane bez potrzeby używania ekranu — nie wspominając o korzyściach dla pracowników niedowidzących.

Dwie osoby korzystające z gogli Microsoft HoloLens

Technologia Microsoft HoloLens umożliwia użytkownikom interakcję z hologramami w otaczającym ich świecie

 

3. Internet rzeczy

Połączone urządzenia zmieniają sposób prowadzenia działalności biznesowej — od zdalnego zarządzania produkcją po przyspieszenie dostaw do klientów poprzez połączenie wszystkich odpowiednich procesów.

Ponieważ sieci 5G są tworzone tak, aby sprostać rosnącym wymaganiom Internetu rzeczy (IoT), pozwalają na połączenie nawet miliona urządzeń na kilometr kwadratowy(6) i są bardziej energooszczędne, co przedłuża żywotność baterii.

Firma Ericsson oczekuje, że technologia 5G zostanie wdrożona najpierw w dużych obszarach metropolitalnych(7), wobec czego podczas podróży służbowych będzie można korzystać z rozwiązań inteligentnego miasta, takich jak połączona sygnalizacja świetlna, autonomiczne samochody i robotyka.

„Internet rzeczy i sztuczna inteligencja zmierzają w kierunku powszechnego wykorzystania, oferując możliwości w zakresie innowacyjnych rozwiązań, rozwoju oraz poprawy wydajności” — powiedziała Nichiforov-Chuang. „W ciągu następnej dekady 5G stanie się kluczowym narzędziem rozwoju tych głównych trendów”.

4. Bardziej atrakcyjne spotkania

Telekonferencje mogą skutecznie uśpić słuchaczy, gdy Steve zacznie omawiać szósty slajd dotyczący oszczędności uzyskanych dzięki zmianie dostawcy herbaty ekspresowej.

Spójrzmy zatem z zachwytem na potencjał połączeń holograficznych w standardzie 5G, umożliwiających użytkownikom oglądanie — w goglach lub bez nich — prezentacji trójwymiarowych. To właśnie jednokierunkowe technologie, takie jak rzeczywistość rozszerzona (AR) i rzeczywistość wirtualna (VR), korzystają z dodatkowej przepustowości oferowanej przez standard 5G.

Technologia Microsoft HoloLens umożliwia użytkownikom interakcję z hologramami w otaczającym ich świecie, natomiast system Microsoft Mixed Reality tworzy wirtualną salę konferencyjną, w której spotykają się awatary Twoje i Twoich współpracowników. Współpraca przy projektach oraz dzielenie się pomysłami nabiera dynamiki i staje się bardziej ekscytujące — a wszystko, czego potrzeba, to komputer z systemem Windows 10 i zestaw słuchawkowy.

„Oczekuje się, że technologie AR i VR skorzystają na wprowadzeniu standardu 5G dzięki lepszym możliwościom strumieniowania danych oraz krótszym czasom oczekiwania” — dodała Nichiforov-Chuang.

5. „Network slicing”, czyli krojenie sieci — nowy istotny termin w słowniczku IT

Jeśli jesteś dyrektorem technicznym, kierownikiem ds. informatyki lub programistą, „krojenie sieci” to termin, dzięki któremu powinieneś z niecierpliwością oczekiwać wdrożenia łączności 5G.

Technologia ta pozwala dostawcy łączności 5G wyodrębnić część swoich usług na potrzeby określonej aplikacji, usługi lub urządzenia, zapewniając w rezultacie dedykowany i stabilny zasób wysokiej przepustowości, aby umożliwić bardziej efektywną pracę.

Szybkość, pojemność, łączność i zasięg są przydzielane tak, aby spełnić wymogi każdego przypadku użycia. Na przykład można odizolować połączenia wideo, dzięki czemu nie zostaną spowolnione przez inny ruch. Zwiększa to również bezpieczeństwo, ponieważ cyberatak może być ograniczony do jednego segmentu.

Współdzielone przestrzenie do pracy mogą korzystać z dedykowanych segmentów do zadań opartych na chmurze, których nie naruszą użytkownicy oglądający Netflixa podczas przerwy na lunch. Również gospodarstwa domowe mogą tworzyć odrębne segmenty dla ruchu wiadomości e-mail i gier — dzięki czemu granie w Call of Duty będzie jeszcze przyjemniejsze.

„Krojenie sieci jest jedną z najbardziej obiecujących opcji. Wymagałoby to udziału operatora, który rezerwowałby dla poszczególnych klientów określone segmenty, czyli plasterki pojemności sieciowej, z gwarantowaną jakością usług” — powiedziała Nichiforov-Chuang.

 


James Day jest brytyjskim dziennikarzem zajmującym się tematyką technologii

Źródła:

(1) https://www.gsma.com/mobileeconomy/wp-content/uploads/2018/02/The-Mobile-Economy-Global-2018.pdf

(2) http://smallbusiness.co.uk/half-uk-workforce-remotely-2020-2540827/

(3) https://www.verdict.co.uk/half-us-workforce-will-work-remotely-2020-need-5g-internet/

(4) https://www.campaignlive.co.uk/article/just-say-it-future-search-voice-personal-digital-assistants/1392459

(5) https://www.mediapost.com/publications/article/291913/gartner-predicts-30-of-searches-without-a-screen.html

(6) https://arstechnica.com/information-technology/2017/02/5g-imt-2020-specs/

(7) https://www.ericsson.com/en/press-releases/2017/11/ericsson-predicts-1-billion-5g-subscriptions-in-2023