Więcej niż chwilowa moda: znaczenie technologii blockchain dla przedsiębiorstw

Trendy

Więcej niż chwilowa moda: znaczenie technologii blockchain dla przedsiębiorstw

Masz dość czytania o technologii blockchain? Jeszcze się nie poddawaj: ta technologia daje szansę na zasadniczą zmianę podejścia do modeli pracy oraz tego, co i gdzie robimy. Hannah Hudson analizuje potencjalnie rewolucyjny wpływ łańcuchów bloków i ich znaczenie w kontekście elastycznych form pracy

 

Blockchain to więcej niż modne słowo. Rośnie zainteresowanie tym, jak technologia leżąca u podstaw bitcoina może kształtować nasze myślenie o biznesie oraz modele działalności. Od bankowości po zarządzanie prawami cyfrowymi — blockchain może odmienić procesy we wszystkich branżach, wpływając na interakcje firm z klientami, sposób realizacji transakcji i funkcjonowanie urządzeń IoT.

Czym jest blockchain?

W telegraficznym skrócie: technologia blockchain umożliwia firmom uproszczenie i optymalizację złożonych transakcji dzięki szybkiemu i przejrzystemu, a jednocześnie w pełni bezpiecznemu udostępnianiu danych. Łańcuch bloków rejestruje wszystkie transakcje w Internecie — niezależnie od tego, czy są to wartości, towary, usługi czy prywatne dane — dokładnie w chwili ich realizacji i w wielu lokalizacjach internetowych. Te rejestry to tak zwane bloki. Każdy z nich zawiera zaszyfrowaną historię bloków, które je poprzedzały — czyli łańcucha.

Dlaczego to ważne?

Blockchain może usprawnić i przyspieszyć pracę przedsiębiorstw. Obecnie technologię tę wykorzystuje się lub rozważa w przypadku rozmaitych zastosowań — płatności międzybankowych, śledzenia transportu kontenerów, weryfikacji prawa własności do diamentów oraz ich autentyczności, a także potwierdzania kwalifikacji akademickich.

Globalne korporacje bacznie się temu przyglądają. Firma Deloitte opublikowała w grudniu 2016 r. wyniki ankiety przeprowadzonej z udziałem przedstawicieli kadry zarządzającej w firmach o rocznym przychodzie co najmniej 500 mln $. Spośród nich 28% poinformowało, że ich firmy zainwestowały już w technologię łańcucha bloków co najmniej 5 mln $, a 10% przyznało się do wydatków rzędu co najmniej 10 mln $(1).

Skąd ten entuzjazm? Więcej niż jedna trzecia członków kadry kierowniczej wyraziła przekonanie, że łańcuchy bloków mogą usprawnić funkcjonowanie systemów przez obniżenie kosztów lub przyspieszenie działania. Ponad jedna trzecia (37%) jako największą zaletę technologii blockchain wymieniła jej nadzwyczajne bezpieczeństwo. Prawie jedna czwarta respondentów (24%) podkreśliła, że dostrzega potencjał wykorzystania łańcuchów bloków do tworzenia nowych modeli biznesowych i pozyskiwania nowych źródeł przychodu.

 W jaki sposób technologia blockchain wpłynie na świat biznesu?

Aby zrozumieć potencjał łańcuchów bloków, trzeba wspomnieć o „inteligentnych kontraktach”. Są one potrzebne do ustalenia zasad regulujących funkcjonowanie umów automatycznie inicjowanych przez blockchain oraz do wymiany danych.

„Niepozorny automat sprzedający to pierwotna forma zastosowania zasad inteligentnej kontraktu” — wyjaśnia Nick Szabo, pionier technologii blockchain, w opracowaniu technicznym sporządzonym dla organizacji Chamber of Digital Commerce. „Taki automat to zasadniczo mechanizm bezpieczeństwa: kwota w kasie maszyny powinna być mniejsza niż koszt sforsowania tej kasy. Ponadto urządzenie to odzwierciedla charakter transakcji: oblicza i wydaje resztę oraz wybrany przez klienta produkt(2)”.

Szabo dodaje: „Inteligentne kontrakty mogą obniżyć koszt zlecania obliczania złożonych wyników ludziom, a tym samym umożliwić zawieranie nowych rodzajów umów, które do tej pory nie były możliwe(3)”. Jeśli na przykład organizacja prowadzi obszerne rejestry transakcji handlowych, inteligentne kontrakty umożliwią dygitalizację składania sprawozdań finansowych, jak również zautomatyzowanie procesów odnawiania i realizacji umów.

Jeśli Twoja firma zajmuje się międzynarodowym obrotem towarów, łańcuchy bloków mogą ułatwić jej działanie dzięki szybszemu inicjowaniu akredytyw i płatności za transakcję, a jednocześnie zwiększyć płynność aktywów finansowych.

Organizacje finansowe mogą wykorzystać inteligentne kontrakty do celów dokładnego i przejrzystego rejestrowania danych finansowych w wielu organizacjach, tym samym usprawniając sprawozdawczość finansową oraz zmniejszając koszty audytu i kontroli wewnętrznej.

Inteligentne kontrakty mogą też zapewnić dostęp do informacji na każdym etapie łańcucha dostaw. Dzięki Internetowi rzeczy urządzenia mogą zapisywać dane do takiego kontraktu, gdy produkt przemieszcza się z fabryki na półki sklepowe. Daje to wgląd w czasie rzeczywistym w cały łańcuch dostaw przedsiębiorstwa.

Więcej niż chwilowa moda: znaczenie technologii blockchain dla przedsiębiorstw

Odkryj potencjał technologii blockchain, a możesz usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa

 

Czy technologia blockchain wpłynie na rynek pracy?

„Może się okazać, że technologia blockchain wyrówna szanse na rynku” — prognozują Don i Alex Tapscott w książce „Blockchain Revolution”, sugerując, że łańcuch bloków może pozbawić zajęcia pośredników i oddać więcej korzyści w ręce tych, którzy generują prawdziwą wartość w naszej gospodarce.

Choć technologia ta stwarza szansę na uniezależnienie od niektórych rodzajów zewnętrznych pośredników, takich jak banki, prawnicy i brokerzy, niekoniecznie stanowi ona zagrożenie dla pracowników fizycznych. „Większość technologii ma za zadanie zautomatyzować nieskomplikowane zadania osób pracujących na marginesie, natomiast blockchain automatyzuje samo centrum” — twierdzi Vitalik Buterin, założyciel platformy blockchain Ethereum. „Zamiast zabierać pracę taksówkarzowi, blockchain wyeliminuje z rynku Ubera i umożliwi kierowcom bezpośrednią współpracę z klientem”.

Technologia ta będzie też katalizatorem nowych ról w dziedzinie kryptowalut i w innych powiązanych z nią obszarach. Badanie przeprowadzone w 2017 roku wśród kadry kierowniczej z branży finansowej wskazuje, w jakim obszarze rywalizacja o pracowników specjalizujących się w technologii blockchain jest najbardziej widoczna. 51% respondentów poszukuje utalentowanych specjalistów od technologii inwestycyjnej, 47% chce zrekrutować programistów, a 44% — ekspertów od analityki(4).

Czy będziemy inaczej zatrudniać i szkolić pracowników?

„Łańcuchy bloków wkrótce umożliwią kierownikom i działom HR tworzenie trwałych, zbywalnych zapisów historii szkolenia danego pracownika” — wyjaśniają Alexandra Whittington i Rohit Talwar, redaktorzy w profesjonalnej firmie prognostycznej Fast Future(5). „Pracownicy są rozproszeni po wielu miejscach pracy, a system zarządzania kształceniem oparty na technologii blockchain mógłby zapewnić pracodawcy aktualny wgląd we wszystkie działania szkoleniowe i rozwojowe podejmowane przez pracowników — od obowiązkowych firmowych webinarów po wsparcie psychologiczne”.

Proces zatrudniania również może ulec uproszczeniu dzięki mechanizmom weryfikacji tożsamości, zarządzanym przez poszczególne osoby i zatwierdzanym przez niezależne agencje. „Obecnie nasze dane są przechowywane i monetyzowane przez scentralizowane platformy takie jak LinkedIn, ale rejestry blockchain mogą ostatecznie wyprzeć CV jako najlepszy sposób prezentacji kariery zawodowej i kwalifikacji” — twierdzi Talwar.

Jako przykład Talwar podaje startup APPII, który wprowadził CV weryfikowane za pomocą łańcucha bloków. Umożliwiają one rekruterom, potencjalnym pracodawcom oraz innym osobom trzecim potwierdzenie, czy kandydat dysponuje odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi lub wykształceniem bądź czy zajmuje stanowisko w firmie w danym sektorze.

W jaki sposób technologia blockchain pomoże pracownikom zdalnym?

„Pewne właściwości technologii blockchain mogą pomóc stworzyć kolejną generację platform zawodowych, które będą sprawiedliwsze i skuteczniejsze” — informuje doradca strategiczny ds. kapitału ludzkiego z organizacji RSA, Andy Spence. Rekruterzy często borykają się z takimi problemami jak „uprzedzenia i stronniczość, brak wglądu w dostępne zasoby ludzkie, niski poziom zaufania do scentralizowanych sieci społecznościowych, spam i wysokie opłaty dla pośredników. Łańcuchy bloków mają szansę usprawnić poszukiwanie osób najbardziej odpowiednich na dane stanowisko i gotowych do pracy(6)”.

Spence zwraca uwagę na korzyści wynikające z bezpieczniejszych i szybszych płatności na rzecz pracowników, opartych na inteligentnych kontraktach między klientem a pracownikiem. „Może to zredukować problemy z przepływami pieniężnymi związane z opóźnionymi płatnościami dla pracowników i korzystaniem z pożyczek do wypłaty” — wyjaśnia. „Wdrożenie łańcuchów bloków [i innych technologii] umożliwiłoby ponadto pracownikom przekazywanie zarobionych środków rodzinie — również poza granicami kraju — bez wysokich kosztów”.

Technologia ta będzie również sposobem na bezpieczniejszy dostęp pracowników do zdalnych danych. Enigma, startup z MIT Media Lab, wykorzystuje zalety łańcucha bloków w zakresie poufności i bezpieczeństwa danych w zdecentralizowanej platformie chmurowej, która gwarantuje poufność. Enigma szyfruje i chroni dane nawet wówczas, gdy użytkownik udostępnia je innym osobom. Umożliwia przechowywanie, udostępnianie i analizowanie danych, a jednocześnie nigdy ich w pełni nie ujawnia.

Jak zmieni się obraz miejsca pracy?

„Technologia blockchain automatyzuje i usprawnia procesy pracy, może więc skutkować ograniczeniem liczby personelu w firmach i wymaganej powierzchni biurowej” — twierdzi Whittington z firmy Fast Future. „W rezultacie przedsiębiorstwa mogą zrezygnować z biurowców i postawić na pracę elastyczną oraz przestrzenie współdzielone zlokalizowane w pobliżu obszarów mieszkalnych lub siedzib swoich klientów”.

„Kolejnym etapem może być przyjęcie przez przestrzenie współdzielone roli zdecentralizowanej autonomicznej organizacji (DAO)” — dodaje Talwar. „Takie bezobsługowe organizacje korzystałyby z połączenia czujników IoT, sztucznej inteligencji i technologii blockchain do zarządzania środowiskiem pracy, tworzenia umów najmu oraz automatycznego fakturowania i pobierania opłat z tego tytułu na podstawie ustalonych warunków opartych na inteligentnych kontraktach”.

 


Hannah Hudson jest redaktorką magazynu Regus

Źródła:

(1) https://www2.deloitte.com/us/en/pages/about-deloitte/articles/press-releases/deloitte-survey-blockchain-reaches-beyond-financial-services-with-some-industries-moving-faster.html

(2) https://digitalchamber.org/wp-content/uploads/2018/02/Smart-Contracts-12-Use-Cases-for-Business-and-Beyond_Chamber-of-Digital-Commerce.pdf

(3) https://digitalchamber.org/wp-content/uploads/2018/02/Smart-Contracts-12-Use-Cases-for-Business-and-Beyond_Chamber-of-Digital-Commerce.pdf

(4) http://uk.businessinsider.com/the-uk-has-a-blockchain-talent-problem-2017-7

(5) http://fastfuturepublishing.com

(6) https://www.thersa.org/discover/publications-and-articles/rsa-comment/2018/02/blockchain-platforms-can-enable-good-work