• Blog > 
  • Bardziej ekologiczne i oszczędne biuro w trzech prostych krokach

Bardziej ekologiczne i oszczędne biuro w trzech prostych krokach


Wskazówki, jak pracować bez szkody dla środowiskaEkologiczne prowadzenie domu jest dziś dla większości z nas czymś naturalnym. 

Jednak choć nasze indywidualne wysiłki przynoszą pozytywne efekty, nie jesteśmy w stanie w pojedynkę cofnąć skutków zmiany klimatu. Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej firm różnej wielkości stosuje procedury przyjazne środowisku. 

Również nowoczesne technologie są pomocne, ponieważ pozwalają pracować mądrzej i bardziej elastycznie. Oto trzy sposoby zmniejszenia negatywnego wpływu pracy biurowej na środowisko oraz zaoszczędzenia pieniędzy:

1. Mądrze zaplanuj dojazdy do pracy

ONZ przewiduje, że do 2050 roku 6,5 miliarda ludzi będzie mieszkać na obszarach miejskich. Oznacza to cały tłum mieszkańców codziennie dojeżdżających do pracy! 

Zamiast jeździć samemu, zabierz się z innymi. Zaoszczędzisz dzięki temu pieniądze i ograniczysz emisję dwutlenku węgla. Na rynku jest dostępnych wiele aplikacji ułatwiających zorganizowanie wspólnych dojazdów do pracy. 

Czy Twoja firma udostępnia pracownikom rowery? Wiele firm prowadzi takie programy i umożliwia pracownikom kupno roweru w systemie ratalnym bez podatku. Zaoszczędzisz pieniądze, a przy okazji zażyjesz trochę ruchu.

Jeżeli w Twoim zawodzie jest to możliwe, rozważ też pracę z domu od czasu do czasu. Mogłoby to ograniczyć koszty dojazdów i zmniejszyć ilość emitowanych zanieczyszczeń. 

 

2. Wprowadź inteligentniejsze metody pracy

Może zabrzmi to banalnie, ale zmniejszenie zużycia papieru przynosi wymierne korzyści. Wystarczy, że we wszystkich drukarkach ustawisz opcję drukowania dwustronnego. W ten sposób amerykańska kancelaria prawna Arnold & Porter zaoszczędziła 350 000 arkuszy papieru w ciągu roku, a co za tym idzie — również sporą sumę pieniędzy. 

Warto także aktywować na komputerze ustawienia oszczędzania energii. Czy wiesz, że wystarczy wyłączyć monitor, aby ograniczyć ilość energii zużywanej przez komputer o 70%?

 

3. Korzystaj z nowych technologii 

Zastanów się: czy naprawdę musisz jechać na spotkanie do Genewy? Może zamiast wyjazdu uda się zorganizować wideo- lub telekonferencję, a kosztowną i długą podróż służbową zastąpić krótkim połączeniem za ułamek ceny wyjazdu?

W 2010 roku dzięki wykorzystaniu inteligentnych technologii i zmianom w sposobie pracy firma Vodafone UK zmniejszyła liczbę podróży służbowych pracowników o 26% (co można przeliczyć na 3 500 lotów lub 617 ton dwutlenku węgla). 

Proponowane rozwiązania wykorzystują także elementy elastycznych form pracy — czyli tego, co w firmie Regus jest naszą największą pasją. Jakie ekologiczne inicjatywy podejmuje Twoja firma?